Ми вже не перший рік надаємо юридичні послуги резидентам та нерезидентам України, і за цей час нашими кліентами стали відомі українські та зарубіжні фірми и корпорації, що підтверджує наш професіоналізм.
У більшості випадків дорожньо-транспортних пригод (далі - "ДТП") неможливо стверджувати з упевненістю про повну винуватість або невинність її учасника. Це в повній мірі компетентний встановити тільки суд і винести відповідну постанову. Такий документ породжує обов'язок винуватця компенсувати збитки постраждалій стороні, якщо вона не була застрахована, або страхової компанії, яка компенсувала страховою виплатою матеріальну шкоду по ДТП. Заздалегідь оформлена страховка - це лише матеріальна допомога при ДТП тому, хто постраждав.
Не знаємо, на жаль або до радості авто адвокатів і юристів, на сьогоднішній день широко поширена практика пред'явлення істотно «завищених» позовів до осіб, винних у ДТП страховими компаніями. Страхові компанії звертаються з позовними заявами до суду на винуватця ДТП і вимагають відшкодувати збиток у значно завищеному розмірі.
Багаторічний досвід роботи наших фахівців з подібними справами і знання безлічі помилкових суджень юристів страхових компаній про законодавчо встановлені обмеження розміру вимог, терміни пред'явлення позову, переліку «допустимих» вимог і т.д. , показує неадекватно завищені вимоги страховиків до водіїв, хоч і винних в ДТП.
Дорожньо-транспортна пригода - це, в будь-якому випадку, велика неприємність для водія, яка тягне за собою виникнення різних прав і зобов'язань у її учасників.
На перший погляд, все досить просто і зрозуміло - у винуватця виникає зобов'язання з відшкодування матеріальної та моральної шкоди потерпілому, а у потерпілого - право отримати це відшкодування. Життєва практика показує, що все набагато складніше, оскільки, крім потерпілого і винного, активними учасниками правовідносин, які виникають внаслідок ДТП, є також страхові компанії. А цей момент багато в чому і ускладнює ситуацію, оскільки страхові компанії, які взяли на себе певні зобов'язання і мають відповідні права, в тому числі, і матеріальні, в більшості випадків, і є тим сумнівним звеном в ланцюжку вирішення питань, пов'язаних з ДТП. Гірше того, на сьогоднішній день введено загальне обов'язкове страхування. Але на ділі, страхові компанії не здатні відшкодувати збиток, в більшості випадків, тільки затягують справу, ускладнюють ситуацію, що склалася, отримуючи при цьому власну вигоду на чужому горі.
Згідно з українським законодавством, на сьогодні існує три види страхування:
страхування життя і здоров'я громадян;
страхування майна (страхування транспортного засобу за договором КАСКО і т.д.)
страхування відповідальності (страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів);
Таким чином, каско не покриває збиток перед 3-ми особами (тільки за власний автомобіль). Ще пару років тому страхові рідко подавали регресні позови проти винуватців дорожньо-транспортних пригод, але тепер це явище набрало популярності в силу економічної вигоди.
На жаль, укладаючи страховку, не всі люди на сьогоднішній день мають повне поняття про такому специфічному праву - праву регресу, яке виникає у страхової компанії, що виплатила страхове відшкодування за договором КАСКО своєму клієнтові.
Спробуємо трохи роз'яснити ситуацію. Регресні позови бувають двох видів. Перший - це позов страхової компанії до незастрахованого водія, пішохода або дорожньої служби, які пошкодили машину її клієнта своїми діями або бездіяльністю.
Слід зазначити, що стаття 38 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" дозволяє страховикові стягувати кошти після виплати за договором ОСАГО. Таке відбувається, наприклад, якщо водій-винуватець був у нетверезому стані або у нього були відсутні права, він зник з місця ДТП або не повідомив ДАІ і страховика про аварію в покладений термін, а також виїхав на несправному автомобілі або скоїв аварію навмисно. Природно, для такого позову достатньо хоча б однієї з перерахованих причин.
Отже, за договорами КАСКО страхова компанія зобов'язується виплатити своєму клієнту страхове відшкодування за пошкодження застрахованого транспортного засобу, при настанні страхового випадку. За цю послугу, страховик отримує:
страхову премію при підписанні договору;
право подачі регресного позову - у договорі страхування передбачається пункт, що після виплати страхового відшкодування до страхової компанії автоматично переходить право вимоги, яке має його клієнт до особи, винної у ДТП.
У цьому випадку боржник, згідно зі ст. 544 Цивільного кодексу, який виконав солідарне зобов'язання має право регресу до кожного з решти солідарних боржників у рівній частині, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частини, яка припадає на нього.
Також стаття 27 Закону України "Про страхування дозволяє страховикові пред'явити позов за договорами майнового страхування до будь-якого винуватця аварії в розмірі здійсненої виплати.
У разі ж ДТП, страхова компанія є боржником потерпілого, в силу існування між ними підписаного договору, але і винуватець ДТП - також боржник потерпілого, в силу того, що сталося ДТП. Тому потерпілий, який отримавши страхове відшкодування за договором КАСКО, втрачає право вимагати від винуватця ДТП відшкодування тієї самої шкоди, яке в порядку регресу переходить до самої страхової компанії. Ось в цьому і вигода, від якої жодна страхова компанія не бажає відмовлятися. Тому і виникає на сьогодні така кількість судових спорів, пов'язаних із страховиками.
Крім того, слід зазначити, що якщо страховик намагається виставити регресні вимоги до клієнта, чия відповідальність застрахована, це вже є пряме порушення законодавства і є обставиною, яка тягне за собою порушення прав автолюбителя.
Таким чином, право регресу виникає у страхової компанії лише у випадках:
виплати нею страхового відшкодування клієнту;
якщо страхувальник є потерпілим, а не винуватцем ДТП
Як уникнути ситуації, коли страхова компанія пред'являє регресні позови?
Хотілося б звернути увагу на те, що винуватець ДТП, до якого пред'явлений позов в порядку регресу, має право оспорювати розмір виплаченого страховою компанією відшкодування, у разі його необгрунтованості. У цьому випадку, без судового втручання і складання регресного позову страхової компанії не обійтися.
Досвідчені юристи нашої компанії візьмуть на себе складання і подачу позову, підбір необхідних доказів, представлення Ваших інтересів в суді і т.д. Не варто людині, далекій від юриспруденції, своїми силами починати судову тяжбу зі страховою компанією, бо у разі регресного позову страхової компанії необхідно:
ретельно перевірити обгрунтованість доводів страхової компанії про наявність права вимоги до винуватця ДТП;
увагу звернути необхідно на пункти, в яких говориться що є страховим випадком, а що - ні, що входить в обов'язки страхувальника, які винятки, які штрафні санкції;
визначити відповідність розміру виплаченого відшкодування розміром реального збитку;
встановити дійсний строк позовної давності по регресу страхової компанії;
перевірити чи відповідає розмір вимоги позивача фактичної виплати;
перевірити чи законні вимоги страхової компанії в частині відшкодування суми судових витрат по регресу;
перевірити правомірність вимог страхової компанії в частині відшкодування супутніх витрат з оцінки збитків від ДТП, врегулювання страхового випадку, і т.д.
Як уникнути ситуації, коли страхова компанія пред'являє регресні позови?
Як видно з перерахованого, з подібною підготовкою грамотно впоратися зможе тільки досвідчений фахівець. У справах про ДТП за участю страхової компанії необхідно з самого початку відстоювати свої права, що вимагає необхідних знань цивільного законодавства. І намагатися самостійно впоратися із завданням, це значить - заздалегідь пустити справу на самоплив. Далека від юриспруденції людина, зможе тільки нашкодити собі, намагаючись розібратися своїми силами, керуючись порадами родичів і сусідів. Не займайтеся самолікуванням! Тільки кваліфікований Автоадвокат може надати професійну безболісну і оперативну юридичну допомогу в будь-якій суперечці зі страховою компанією. Кращі юристи з питань ДТП і Автоправо нашої компанії до Ваших послуг, телефонуйте в будь-який день тижня! Наша юридична невідкладна підтримка завжди готова надати першу юридичну допомогу, поставити правильний правовий діагноз ситуації, що виникла і зайнятися її законним лікуванням!
Украине следует повысить тарифы в нефтегазовом секторе. Об этом на Международном инвестиционном форуме в Киеве заявил постоянный представитель МВФ на Украине Жером Ваше.
З метою розяснення маленьким пішоходам та їх батькам правила поведінки на дорозі в темну пору доби, працівники сектору профілактичної роботи відділу ДАІ з обслуговування міста Кривий Ріг провели ...
Якщо Вам необхідна допомога Автоадвоката в Києві для максимальної ефективної захисту цивільних прав та законних інтересів, ми настійно рекомендуємо уважно ознайомитися зі змістом нашого сайту. Саме тут Ви зможете дізнатися багато цікавих, що стосується сучасного права, знайти ситуацію, схожу з Вашою, приблизно зорієнтуватися, як діяти в тому чи іншому випадку, знайдете поради досвідчених юристів та адвокатів про те, як слід вести себе в ситуації, що склалася.
Висока кваліфікація і багаторічний досвід роботи із справами по ДТП дозволяють Автоадвокату надавати високоякісні юридичні послуги по юридичному захисту прав та інтересів автомобілістів
Якщо Ви потребуєте допомоги юриста, кваліфікованого адвоката, чи будь-якої юридичної послуги, зателефонуйте до нас за вищевказаним телефоном; ми зробимо все можливе, щоб Вам допомогти!
Або, якщо у Вас немає змоги зв'язатись із нами, заповніть форму нижче і ми Вам зателефонуємо: