ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про забезпечення адміністративного позову
01 лютого 2014 р. м. Чернівці справа №824/195/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спіжавки Г.Г., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання прокурора Глибоцького району Чернівецької області про забезпечення позову у справі за позовом прокурора Глибоцького району Чернівецької області до Глибоцької районної ради про визнання протиправними дій, -
встановив:
31.01.2014р. на розгляд Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява прокурора Глибоцького району Чернівецької області до Глибоцької районної ради про визнання протиправними дій щодо включення до порядку денного 22-ї сесії 6-го скликання Глибоцької районної ради від 31.01.2014р. питання "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради" та голосування.
Прокурор разом із позовною заявою подав до суду клопотання про забезпечення позову шляхом заборони голові Глибоцької районної ради, його заступнику та іншим особам підписувати рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради" та заборони Глибоцькій районній раді вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради".
Клопотання про забезпечення адміністративного позову прокурор обґрунтовує тим, що зазначене рішення ради прийнято із порушенням норм Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Протиправність дій Глибоцької районної ради щодо включення до порядку денного питання та голосування вказаних питань, суперечить вимогам Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вищевказане рішення викликає суспільний резонанс, його виконання призводить до соціальної напруги в області, підриває авторитет органів влади в Україні, а тому необхідним є вжиття заходів до забезпечення позову, у відповідності до ч.3 ст. 117 КАС України шляхом заборони голові Глибоцької районної ради, його заступнику та іншим особам підписувати рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради" та заборони Глибоцькій районній раді вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради".
Від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача в порядку письмового провадження.
Відповідача належним чином повідомлено про дату, час і місце судового розгляду клопотання про забезпечення даного позову, однак ним не забезпечено явку представника в судове засідання.
За таких обставин суд розглядає клопотання про забезпечення позову в письмовому провадженні.
Відповідно до ч.1, 3 ст.117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Рішенням 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради" затверджено звернення, яким закликано в терміновому порядку повернутися до діалогу з представництвом ЄС щодо підписання Україною асоціації з Європейським Союзом; повернутися до дії Конституції 2004 року; розпочати процедуру щодо прийняття законодавчої бази стосовно створення виконкомів при районних радах; в найкоротші терміни сформувати Уряд; покарати винних керівників і працівників силових структур за перевищення службових повноважень та провокаторів; об'єктивно розслідувати факти зникнення учасників мирного зібрання і журналістів.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
До виключної компетенції районних та обласних рад належить ряд питань, що перелічені в ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". При прийнятті рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради" Глибоцька районна рада вийшла за межі компетенції, визначеної Законом.
Суд бере до уваги доводи прокурора про те, що оскаржуване рішення може викликати суспільний резонанс, підірвати авторитет органу місцевого самоврядування, який прийняв таке рішення, а також те, що очевидними є ознаки його протиправності.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання прокурора про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову до ухвалення рішення в цій адміністративній справі, шляхом заборони голові Глибоцької районної ради, його заступнику та іншим особам підписувати рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради" та заборони Глибоцькій районній раді вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради".
Керуючись ст.ст. 117, 118, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
УХВАЛИВ:
1. Клопотання про забезпечення позову задовольнити.
2. До вирішення справи по суті:
- заборонити голові Глибоцької районної ради, його заступнику та іншим особам підписувати рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради";
- заборонити Глибоцькій районній раді вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення рішення 22-ї сесії Глибоцької районної ради 6-го скликання від 31.01.2014 "Про звернення депутатів Глибоцької районної ради".
3. Ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову допустити до негайного виконання.
Відповідно до ч.5 ст. ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України виконання даної ухвали здійснюється негайно.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена в порядку і строки визначені ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Г.Г. Спіжавка