КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-9204/11 Головуючий у 1-й інстанції: Корнієнко С.В.
Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Літвіної Н.М.
Суддів: Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 23 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити у повному обсязі як дитині війни, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 23 листопада 2011 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити у повному обсязі як дитині війни - задоволено.
На вказану постанову суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером за віком та має статус дитини війни.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Відповідно до чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України, яке є розпорядником бюджетних коштів по вказаним виплатам, за місцем проживання пенсіонерів, а тому відповідач і є належною стороною по справі.
Таким чином, відповідачем повинна була нараховуватися і виплачуватися щомісячна державна соціальна допомога позивачу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а тому колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.
Між тим, при винесенні рішення, суд першої інстанції не вірно визначив строки звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України - адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративний позов був поданий до суду 28 жовтня 2011 року.
В матеріалах справи відсутні та судом першої інстанції не встановлені докази поважності пропуску строку звернення до суду.
Враховуючи викладене, з урахуванням ст. 99 КАС України, позовні вимоги підлягають задоволенню з 28 квітня 2011 року.
Відповідно до п. 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4 такого змісту: «Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
На виконання вимог даного Закону Кабінетом Міністрів України 06 липня 2011 року було прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Дана постанова набрала чинності з 23 липня 2011 року.
Отже, до 23 липня 2011 року підвищення до пенсії дитині війни виплачується у розмірах, встановлених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а починаючи з 23 липня 2011 року - Постановою Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745.
Враховуючи викладене, передбачена статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державна соціальна надбавка підлягає перерахуванню та виплаті у період з 28 жовтня 2011 року по 22 липня 2011 року.
Відповідно до ст. 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області - задовольнити частково.
Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 23 листопада 2011 року - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити у повному обсязі як дитині війни - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 28 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням проведених раніше виплат».
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Ганечко О.М.
Коротких А. Ю.