Цими днями засніжений Стокгольм вшановує нових лауреатів найвідомішої наукової премії. Однак перший пункт традиційної програми — відвідання Нобелівського музею — змогли виконати не всі: дехто став заручником погодних умов, через які у європейських аеропортах скасували низку рейсів.
Загалом високу нагороду отримають десять лауреатів. 10 грудня, у день роковин Альфреда Нобеля, у Стокгольмській філармонії вітатимуть найкращих у царині медицини, фізики, хімії, економіки і літератури, а Премію миру, згідно із заповітом Альфреда Нобеля, вручать представникам Європейського Союзу в Осло.
Найстаршим володарем «премії премій» цьогоріч буде 89-річний американський економіст Ллойд Шеплі, якого під час візиту у шведську столицю супроводжує серед інших і його 97-річна сестра Мілдред Метьюз. Наймолодший із відзначених — 50-річний японський медик Сінья Яманака.
Почесні гості зазвичай живуть у центрі міста навпроти Королівського палацу, в одному з найзнаменитіших у світі «Гранд-готелів», який пам’ятає чимало історій, пов’язаних з нобелівськими лауреатами. Приміром, норвезький письменник Кнут Гамсун втратив у готельному ліфті чек на отримання преміальної суми — чесні службовці готелю знайшли і повернули. Інший лауреат, Рабіндранат Тагор, нібито збирався привезти із собою до Стокгольма козу, оскільки звик щоранку пити свіже поживне молоко. Однак прихильність зазвичай люб’язних шведів виявилася не безмежною, і вибір між честю прийняти великого індійського письменника з його козою і зручністю інших постояльців готелю виявився не на користь літератора.
Меню традиційного банкету триматимуть у секреті якнайдовше, зате достеменно відомо, що згідно із традицією, з італійського Сан-Ремо, де Нобель провів останні роки життя, в подарунок Стокгольму вже доставлено 17 000 свіжих квітів — гвоздик, троянд, гортензій — для прикраси залів, де вшановуватимуть лауреатів.