ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2014 року Чернігів Справа № 825/3097/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопот С.Л.
при секретарі - Єгуновій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Щорського району Чернігівської області до Щорської міської ради Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Щорського району Чернігівської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Щорської міської ради Чернігівської області та просить зобов'язати Щорську міську раду вчинити певні дії - розглянути питання щодо дострокового припинення повноважень Щорським міським головою Щорського району Чернігівської області ОСОБА_1.
Свої вимоги обґрунтовує обставинами, викладеними в позовній заяві.
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутності, просить відмовити в задоволенні позовної заяви.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1, працюючи на посаді Щорського міського голови Щорського району Чернігівської області (згідно рішення 18 сесії Щорської міської ради Чернігівської області від 08.06.2012), будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування 4 категорії, 7 рангу, тобто у відповідності пп. в п.1 ч.І ст.4 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, діючи всупереч чинного законодавства, а саме ч.І ст.14 вищевказаного закону та ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», не повідомив відповідну раду про наявність конфлікту інтересів в службовій діяльності, пов'язаної з виникненням суперечностей між його особистими інтересами та службовими повноваженнями, які могли вплинути на об'єктивність прийнятого рішення, зокрема, щодо преміювання та встановлення собі розмірів премій за вересень, жовтень 2013 року.
Відділом БКОЗ УСБУ в Чернігівській області 31.03.2014 складено протокол про адміністративне корупційне правопорушення №7 за ст. 172-7 КУпАП стосовно Щорського міського голови ОСОБА_1.
Постановою Щорського районного суду від 13.06.2014 Щорського міського голови ОСОБА_1 визнано винним за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.І ст. 172-7 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1275 грн.
Постанова Щорського районного суду у Чернігівській області набрала законної сили.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особи, яких притягнуто до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, підлягають звільненню з відповідних посад у триденний строк з дня отримання органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, якщо інше не передбачено законом.
Крім того, ч. 2 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування, зазначені в абзацах третьому (виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою) та четвертому статті 3 цього Закону, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», підлягають звільненню з посади у триденний строк з дня отримання відповідним органом місцевого самоврядування копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили.
Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження міського голови, вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відтіовідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
Згідно п.1 ч, 7 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цісї статті, - здня прийняття відповідною радою рішення, яким беретьсядо відома зазначений факт.
Посадами в органах місцевого самоврядування є, зокрема, виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою (ст.ст. 2, 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Статтею 12 «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста. Міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямою виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Таким чином, ОСОБА_1, займаючи посаду голови Щорського району Чернігівської області є посадовою особою місцевого самоврядування, а отже суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення та на нього поширюються обмеження, визначені Законом України «Про засади запобігання та протидії корупції».
З огляду на те, що дострокове припинення повноважень посадової особи у разі визнання її винною у вчиненні адміністративного правопорушення - корупційного діяння фактично є додатковим видом відповідальності, яка своєчасно не була реалізована, це не виключає застосування до ОСОБА_1 негативних правових наслідків, а саме - звільнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, після отримання Щорської міської ради Чернігівської області вищевказаного рішення Щорського райсуду вимоги ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» щодо обов'язкового звільнення працівника органу місцевого самоврядування - Щорського міського голови ОСОБА_1 за вчинення корупційного адміністративного правопорушення не дотримано та не виконано.
Прокуратурою району до Щорської міської ради Чернігівської області 08.08.2014 № 1177 вих-14 скеровано лист з вимогою усунути порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії корупції.
У відповіді 03-06/580 від 26.08.2014 секретар Щорської міської ради зазначив, що розгляд відповідного листа був винесений на розгляд сесії 21.08.2014, депутати якої проголосували за перебування ОСОБА_1 на посаді Щорського міського голови.
Таким чином, вказане свідчить про порушення Щорською міською радою Чернігівської області ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» в частині відмови від вчинення дій по припиненню перебування ОСОБА_1 на посаді Щорського міського голови Щорського району Чернігівської області, що є неприйнятним та порушує державні інтереси.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов прокурора Щорського району Чернігівської області необхідно задовольнити.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Щорського району Чернігівської області - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язаи Щорську міську раду вчинити певні дії - розглянути питання щодо дострокового припинення повноважень Щорським міським головою Щорського району Чернігівської області ОСОБА_1.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.Л. Клопот