Справа № 373/1952/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2013 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд
Київської області в складі:
головуючого судді Овдієнко К.М.
при секретарі Домантович О.П.
з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Медведенко Н.І., представника третьої особи Солнцевої О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяславі-Хмельницькому
справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "АЕС Київобленерго", про зобов»язання вчинити дії ,-
встановив:
Позивачка просить зобов»язати відповідача виділити кошти для розроблення проектної документації та здійснення робіт по перенесенню лінії електромережі ПЛ 10 кВ «Трубайлівська ПС-ТП-679», яка знаходиться на території її прибудинкової земельної ділянки по АДРЕСА_1, за межі її ділянки на безпечну для проживання відстань, визначену законодавством України.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 вимоги підтримав.
Представник відповідача Медведенко Н.І. заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що ці роботи має виконати ПАТ "АЕС Київобленерго". Міським бюджетом не передбачене виділення коштів для виконання вказаних у позові робіт.
Представник третьої особи Солнцева О.В. вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки житловий будинок позивачки знаходиться в охоронній зоні повітряної електролінії, яка побудована ще у 80-х роках ХХ століття. Виділяючи земельну ділянку в цій зоні міська рада порушила норми земельного кодексу України та Правила охорони електромереж. Це порушення може бути усунуте шляхом знесення житлового будинку або шляхом перенесення електролінії на безпечну від будинку відстань. Можливість такого перенесення існує. Оскільки порушення сталося з вини міської ради, то вона і повинна виконати ці роботи.
З пояснень представників сторін і третьої особи та письмових доказів, які маються в матеріалах справи, встановлено, що рішенням виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради народних депутатів від 07.02.1993 р. № 175-31 ОСОБА_4 передано у власність із земель міськземфонду земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 1000 кв.м. для будівництва індивідуального житлового будинку та господарських і побутових будівель і споруд.
На підставі вказаного рішення міськвиконкому межі цієї земельної ділянки винесено в натурі, розроблено будівельний паспорт.
На вказану земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд позивачка одержала свідоцтво про право власності № 2048284, їй присвоєно кадастровий номер 321000000:01:042:0110. Право власності зареєстроване в Державному реєстрі прав на нерухоме майно 26.03.2013 р.
В 2010 році позивачка завершила будівництво житлового будинку на цій земельній ділянці та звернулася до Переяслав-Хмельницького районного підрозділу ПАТ «АЕС Київобленерго» для виготовлення технічних умов та надання дозволу на під»єднання його до мережі електропостачання, однак отримала відмову.
Відмовляючи у під»єднанні будинку позивачки до електромережі, начальник Переяслав-Хмельницького РП ПАТ «АЕС Київобленерго» посилається на те, що будинок ОСОБА_4 знаходиться в охоронній зоні ПЛ 10 кВ, в якій забороняється споруджувати будь-які будівлі.
З пояснень сторін судом встановлено, що повітряна електролінія ПЛ 10 кВ «Трубайлівська ПС-ТП-697» побудована у 80-х роках ХХ століття за державні кошти для обслуговування заводу «Точмаш» та перебувала на його балансі. Після припинення діяльності цього заводу в 1993 році електролінія передана на баланс ЗАТ «АЕС «Київобленерго» і згідно з довідкою ПАТ «АЕС Київобленерго» від 23.04.2013 р. є діючою та з 01.01.1974 р. обліковується на його балансі в статусі майна, що увійшло до статутного фонду. В її охоронній зоні, окрім будинку позивача, знаходиться ще 7 житлових будинків.
З доданого до позовної заяви листування за 2011-2013 роки вбачається, що позивачка неодноразово зверталася як до ПАТ «АЕС Київобленерго» , так і до відповідача із заявами щодо вирішення питання про підключення її будинку до електромережі.
28.05.2013 р. вона подала заяву до міського голови Переяслава-Хмельницького з проханням здійснити за рахунок коштів місцевого бюджету перенесення лінії електромережі, яка проходить про території її земельної ділянки, на безпечну для проживання відстань.
05.07.2013 р. її повідомила голова бюджетної комісії про неможливість виділити кошти на інженерні мережі, які належать не територіальній громаді, а приватній структурі. Аналогічну відповідь на звернення позивачки дав перший заступник міського голови 15.03.2013 р.
Відповідно до ст. 63 ЗК України 1991 р., який був чинний на момент надання земельної ділянки позивачеві, використання земель міста здійснюється відповідно до проектів планіровки та забудови міста і планів земельно-господарського устрою.
Згідно з ч.2 ст.10 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» фінансування робіт з планування територій АР Крим, областей, районів, населених пунктів, районів у містах, кварталів, проведення містобудівного кадастру відповідних територій здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів або інших джерел, не заборонених законом.
Згідно зі ст. 10 ЗУ «Про електроенергетику» до повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у відносинах із суб'єктами електроенергетики належать, зокрема: погодження питань розміщення на підпорядкованій їм території об'єктів електроенергетики виходячи з інтересів територіальної громади.
Відповідно до ч.4 ст. 69 ЗК України 1991 р. впродовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі установлюється охоронна зона. Землі в межах цих зон у власників землі та землекористувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, що передбачені правилами, затвердженими у встановленому порядку.
Згідно з п. 1 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 р. № 209, правила охорони електричних мереж (далі - Правила) запроваджуються з метою забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму і використовуються у разі проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж, а також під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж. Електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.
Відповідно до п.2 Правил для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюється ряд заходів, в тому числі - встановлюються охоронні зони.
Згідно з ч.6 ст.19 ЗУ «Про електроенергетику» в охоронних зонах електричних мереж діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель. Розміщення споруд та інших об'єктів в охоронних зонах електричних і теплових мереж без здійснення передбачених нормативними документами технічних заходів безпеки не допускається.
Відповідно до пунктів 5,8 Правил охоронні зони електричних мереж напругою від 1 до 10 кВ встановлюються у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів на відстань 10 метрів. В охоронних зонах діють обмеження, зокрема щодо заборони будувати житлові, громадські та дачні будинки.
У ході розгляду справи встановлено, що земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в 1993 році надана позивачці виконкомом Переяслав-Хмельницької міської ради без урахування вимог законодавства про охорону електричних мереж, тобто з порушенням норм чинного законодавства.
З метою запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму вказане порушення має бути усунуте або ж шляхом знесення побудованого позивачкою житлового будинку, або ж шляхом перенесення електролінії на безпечну відстань.
Суд вважає, що усунути дане порушення шляхом знесення збудованого житлового будинку неможливо, оскільки позивачка, яка є багатодітною матір»ю, вдовою, що має на утриманні дитину-інваліда, побудувала житловий будинок на цілком законних підставах , її вини в тому, що будинок збудований в охоронній зоні не вбачається - земельна ділянка надавалася саме для цього призначення, обмежень у її використанні не було встановлено. Окрім цього, сторонами та третьою особою визнано, що в цій же охоронній зоні знаходиться ще 7 житлових будинків, які вже прийняті в експлуатацію.
Таким чином перенесення електричної лінії на безпечну від домогосподарства відстань є єдиним способом усунення порушення. З пояснень представників позивача та третьої особи з»ясовано, що таке перенесення можливе, оскільки поруч мається вільна від забудови земельна ділянка. Для виконання цих робіт необхідно: провести виділення земельної ділянки, що є компетенцією міської ради; розробити технічну документацію та на її підставі виконати роботи спеціалізованою організацією.
Оскільки порушення сталося з вини Переяслав-Хмельницької міської ради, то фінансування цих робіт має здійснюватися за кошти місцевого бюджету.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведена правомірність його відмови позивачеві у виділенні коштів для усунення порушення, яке сталося з його вини.
Даною відмовою порушується право позивачки ОСОБА_4 на використання за призначенням земельної ділянки, що перебуває у її власності, та користування спорудженим на ній житловим будинком, який після закінчення будівництва в 2010 році не введений в експлуатацію через відмову ПАТ «АЕС Київобленерго» підключити будинок до електропостачання та погодити введення його в експлуатацію. За таких обставин суд визнає бездіяльність відповідача протиправною.
На підставі зазначеного суд дійшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі та стягнення з відповідача понесених позивачкою судових витрат.
На підставі ст.ст. 63,69 ЗК України 1991 р., Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про електроенергетику», Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 р. № 209, керуючись ст.ст.159,160,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_4 до Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "АЕС Київобленерго", про зобов»язання вчинити дії задовольнити.
Зобов»язати Переяслав-Хмельницьку міську раду Київської області виділити кошти для розроблення проектної документації та здійснення робіт по перенесенню лінії електромережі ПЛ 10 кВ «Трубайлівська ПС-ТП-679», яка проходить по території належної на праві власності ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1, за межі її присадибної ділянки на безпечну для проживання відстань, визначену законодавством України.
Стягнути з Переяслав-Хмельницької міської ради на користь ОСОБА_4 судові витрати в розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 42 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя