Номер провадження 2-а/754/539/14
Справа №754/10889/14-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
29.07.2014 року Деснянський районний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді - Панченко О.М.
при секретарі - Буцко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови у перерахунку пенсії, -
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Деснянського районного суду міста Києва, як місцевого адміністративного суду, з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва з вимогою визнати дії Управління неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії за віком, як державному службовцю, відповідно до Закону України "Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; а також, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва провести перерахунок пенсії за віком як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 23.11.2009 року та в подальшому довічно.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 29.07.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, в частині позовних вимог про проведення перерахунку пенсії за віком як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з 23.11.2009 року по 27.12.2013 року, - залишено без розгляду.
В судовому засіданні позивачка підтримала вимоги свого адміністративного позову, просила суд про їх задоволення.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні з підстав викладених у письмових запереченнях.
Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, судом було встановлено наступне.
В суді встановлено, що 23.11.2009 року позивачці Управлінням пенсійного фонду України у Деснянському районі міста Києва було призначено пенсію за віком, згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу". Обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі поданих довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до вказаного закону. Позивач отримує пенсію державного службовця за віком. Встановлено, що при розрахунку її пенсії не було враховано окрему графу «інші виплати», а саме виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, які за період з 01.11.2004 року по 31.10.2009 року становлять 34029,07 грн., що зазначені в довідках, які видані їй Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва від 25.11.2009 року за №145, від 26.06.2014 року № 80. З вказаних сум було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач зазначила, що відповідачем незаконно було відмовлено у включені у розрахунок пенсії суми «інші виплати», оскільки дані суми входять в складову заробітної плати.
Відповідач вважає їх дії правомірними, оскільки дані суми є одноразовими та не є складовою заробітної плати, не є ні надбавкою, ні премією, а тому не можуть бути враховані в розрахунку пенсії.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що вказані позивачем суми входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої даної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що Управлінням пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва було неправомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Згідно із ч. 1, ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3, ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Що стосується позовних вимог в частині зобов»язання відповідача в подальшому, довічно нараховувати та виплачувати позивачці розмір пенсії з урахуванням інших виплат, то у даному випадку у суду відсутні підстави для задоволення позову в цій частині, оскільки зазначені вимоги є вимогами на майбутнє.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати по справі суд відносить на рахунок держави.
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що дії, вчинені відповідачем є неправомірними, суперечать вищезазначеним принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача з боку відповідача, а тому позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись, ст.ст. 33, 37 Закону України Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. ст. 69-71, 160-164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Деснянському районі міста Києва про перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районні м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.12.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у відсотках, які діяли при нарахуванні пенсії у розмірі 80%, згідно довідок Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 25.11.2009 року № 145, від 26.06.2014 року №80, від 26.06.2014 року №80 «Про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
В задоволенні іншої частини вимог адміністративного позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів через Деснянський районний суд міста Києва з дня проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: