• Нашими кліентами вже стали:
    Ми вже не перший рік надаємо юридичні послуги резидентам та нерезидентам України, і за цей час нашими кліентами стали відомі українські та зарубіжні фірми и корпорації, що підтверджує наш професіоналізм.

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - Київський апеляційний адміністративний суд - Твердохліб В.А.

  1. КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
  2. ПОСТАНОВА

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/4153/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Трофімова Л.В.

Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"05" листопада 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Троян Н.П., Бужак Н.П.,

за участю секретаря Лещенко Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №194 ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 (Черкаська область) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у народні депутати України ОСОБА_3 (далі -Позивач) звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 (Черкаська область) (далі - Відповідач) про визнання протиправною бездіяльності Відповідача, що проявилась у протиправному неврахуванні скарги довіреної особи Позивача -ОСОБА_4, зобов'язання Відповідача прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців по одномандатному виборчому округу на виборчих дільницях №№710986, 711041, 711042, 711025, 711012, 711081 та визнання протиправними дій Відповідача стосовно прийняття з порушенням порядку виборчих документів від дільничних виборчих комісій №№710984, 710989 та врахування відомостей про підрахунок голосів на виборчій дільниці у одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу, зобов'язання Відповідача прийняти рішення та провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№710984, 710989.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року визнано протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 (Черкаська область), що проявилася у протиправному неврахуванні скарг, що подавалися ОСОБА_4 - довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 на дії членів дільничних виборчих комісій №№710986, 711041, 711042, 711025, 711012, 711081, 710984, 710989; зобов»язано Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 (Черкаська область) розглянути скаргу ОСОБА_4 - довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 на дії членів дільничних виборчих комісій №№710986, 711041, 711042, 711025, 711012, 711081, 710984, 710989 та прийняти рішення відповідно до ч.5 ст,94 Закону України «Про вибори народних депутатів України». В іншій частині позовних вимог щодо зобов»язання Окружної виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях - відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, кандидат у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №194 ОСОБА_2 (далі - Апелянт) подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

В судове засідання апелянт, його представник та представник Відповідача не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до норм КАС України, а тому суд вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу у їх відсутності.

Представник Позивача проти доводів апеляційної скарги заперечує та просить відхилити апеляційну скаргу.

Вислухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 3 серпня 2012 року №147 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування»Позивача зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194, утвореного у межах Черкаської області відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 26.08.2012 року № 604 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року».

29.10.2012 року дільничними виборчими комісіями №710984 та №710989 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 за результатами безперервних засідань складено протоколи про підрахунок голосів виборців на звичайних виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі №194, які було транспортовано до Окружної виборчої дільниці №194.

Представником Позивача ОСОБА_4 під час перебування на засіданні Окружної виборчої комісії №194, зафіксовано факт прийняття документів виборчої документації із упаковкою, котра мала явні ознаки пошкодження, у зв»язку з чим він звернувся до членів Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 із скаргою на порушення норм законодавства про вибори, яка не була взята до уваги Відповідачем.

29.10.2012 року дільничними виборчими комісіями №№710986, 711041, 711042, 711025, 711012, 711081 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 за результатами безперервних засідань складені протоколи про підрахунок голосів виборців на звичайних виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі №194, які було транспортовано до Окружної виборчої дільниці №194.

Статтею 69 Конституції України визначено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Згідно ч.3 ст.77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Відповідно до п.20 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про вибори народних депутатів України»(далі - Закон) визначено, що народні депутати України (далі - депутати) обираються громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Частиною 3 статті 76 Закону визначено, що кандидат у депутати в одномандатному окрузі має право визначити із числа виборців своїх довірених осіб (не більше трьох осіб).

Статтею 82 Закону визначено порядок передачі виборчих бюлетенів виборчим комісіям.

Зокрема, пунктом 11 вказаної статті передбачено, що при підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені окремо по загальнодержавному округу та одномандатному округу вголос. Інші члени комісії спостерігають за підрахунком. При підрахунку виборчих бюлетенів забороняється поділ комісії на кілька груп, кожна з яких підраховує частину бюлетенів.

При розгляді справи судом першої інстанції представник Позивача пояснив, що під час проведення підрахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях, на його думку, допущено грубі порушення виборчого законодавства, а саме: виборчі бюлетені підраховувались декількома особами, прізвища яких не відомі, дільничною виборчою комісією перед початком підрахунку виборчих бюлетенів не був визначений член комісії, який рахує виборчі бюлетені. Крім того, підрахунок голосів публічно та вголос не здійснювався. Кожна з осіб, яка перебирала бюлетені, оголосила лише кількість бюлетенів, яку, начебто, підрахувала, не оголошуючи підрахунок кожного бюлетеня та не пред'являючи його для ознайомлення іншим членам комісії.

Вказані обставини спонукали його звернутися зі скаргою до Відповідача на порушення норм законодавства про вибори, однак, вказані скарги не були взяті до уваги.

Згідно п.2.1 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31.07.2012 року №133 суб'єктом звернення зі скаргою до виборчої комісії у передбачених законом випадках може бути, зокрема, довірена особа кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі (далі відповідно - довірена особа кандидата, одномандатний округ).

Згідно визначення п.1.2 вказаного Порядку під скаргою слід розуміти звернення, у якому міститься інформація щодо порушення законодавства України про вибори депутатів.

Відповідно до ч.1, 2 ст.108 Закону кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 - 113 цього Закону.

Суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження.

Згідно ч.ч.5, 6 ст.108 Закону рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до окружної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію. Рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Частиною 1 статті 112 Закону визначено перелік доказів, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги.

Згідно ч.ч.2-4 ст.112 Закону докази виборчій комісії надають суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи. Виборча комісія - суб'єкт розгляду скарги може звернутися із запитом щодо витребування додаткових доказів за власною ініціативою або на прохання суб'єкта звернення, суб'єкта оскарження, заінтересованих осіб.

Якщо суб'єкт звернення, суб'єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.

Виборча комісія бере до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги. Про відхилення доказів, які не мають значення для розгляду скарги або не мають доказової сили, зазначається у рішенні виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги.

Як вбачається з пояснень представника Позивача ОСОБА_4, даних ним суду першої інстанції під час судового розгляду, він намагався подати до Відповідача скарги осіб-очевидців, проте, у зв'язку із проведенням безперервного засідання Окружною виборчою комісією №194, особою, яка не представилась, відмовлено в реєстрації скарги і не перевірці документів скаржника, що підтверджують його особу (зокрема, посвідчення чи паспорт громадянина України).

Згідно п.1.3 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 року №350 правила і порядок роботи з документами, заявами, скаргами, встановлені цим Порядком, обов'язкові для всіх членів комісії та осіб, які в установленому порядку залучаються до її роботи.

Відповідно до п.5 вказаного Порядку при реєстрації та розгляді документів, заяв і скарг, що надходять до комісії, комісія керується законами України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», «Про звернення громадян», іншими актами законодавства України, постановами Центральної виборчої комісії та цим Порядком.

Документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії.

Заява може бути усною, викладеною громадянином і записаною головою, заступником голови, секретарем або членом комісії на особистому прийомі, чи письмовою, надісланою поштою або переданою до комісії особисто чи через уповноважену особу, якщо її повноваження оформлено відповідно до законодавства України. Усні заяви реєструються в журналі обліку особистого прийому громадян у виборчій комісії та комісії з референдуму (додаток 4).

Документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму (додаток 3). Особа, яка подає документи до виборчої комісії, складає розписку, в якій вказує своє прізвище, ім'я, по батькові, короткий опис поданих документів із зазначенням кількості аркушів, дату та час їх подання.

Розписка зберігається разом із поданими документами.

Документи, що надходять до комісії телеграфним або факсимільним зв'язком чи електронною поштою, також реєструються.

Документ, заяву, скаргу після реєстрації попередньо розглядає голова комісії, а в разі його відсутності - заступник голови комісії з метою вчинення резолюції щодо їх виконання.

Документ, заява, скарга щодо порушення законів України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» розглядаються у строки, встановлені відповідними законами.

Статтею 110 Закону визначено вимоги щодо форми та змісту скарги.

Частинами 1 та 3 статті 109 Закону встановлено, що скарга до виборчої комісії може бути подана суб'єктом звернення зі скаргою протягом п'яти днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб'єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Скарга щодо порушення, яке мало місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, подана до виборчої комісії вищого рівня, розглядається відповідною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання (ч.7 ст.111 Закону).

Як зазначено судом першої інстанції, згідно пояснень секретаря Окружної виборчої комісії №194 ОСОБА_5 під час безперервного засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 194 до президії засідання окружної виборчої комісії та особисто до нього неодноразово звертались уповноважені особи від партій та довірені особи кандидатів у народні депутати України з проханням зареєструвати скарги та заяви на порушення виборчого законодавства. Проте, через завантаженість окружної виборчої комісії роботою, пов'язаною з прийняттям протоколів та іншої документації дільничних виборчих комісій, не було можливості прийняти заявлені скарги, через що осіб, які подавали скарги просили зачекати з подачею скарг та заяв.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною 1 статті 195 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Так, згідно ч.5 ст.94 Закону при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою «Уточнений»;

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що Окружній виборчій комісії №194 за наслідками розгляду скарг у відповідності до вимог статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»слід прийняти одне з рішень, передбачених вказаною нормою, зокрема, вирішити питання про можливість проведення повторного перерахунку голосів виборців.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову постанову суду.

За ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до помилкового висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог та прийняття в цій частині нової постанови.

Керуючись ст.ст. 172, 177, 195, 198, 202, 205, 206 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №194 ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог скасувати та в цій частині прийняти постанову наступного змісту:

«Зобов»язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 (Черкаська область) за наслідками розгляду скарг, що подавалися ОСОБА_4 - довіреною особою кандидата в народні депутати одномандатного виборчого округу №194 ОСОБА_3 на дії членів дільничних комісій №№710986, 711041, 711042, 711025, 711012, 711081, 710984, 710989 прийняти рішення у відповідності до вимог ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України», зокрема: про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №№710986, 711041, 711042, 711025, 711012, 711081, 710984, 710989 в одномандатному виборчому окрузі №194».

В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.

Бужак Н.П.

Рейтинг: 4.7/5, базується на 12 голосах.
Юридичні новини
    В МВФ призвали Украину повысить ...

    В МВФ призвали Украину повысить тарифы в нефтегазовом секторе Украине следует повысить тарифы в нефтегазовом секторе. Об этом на Международном инвестиционном форуме в Киеве заявил постоянный представитель МВФ на Украине Жером Ваше.

    На Дніпропетровщині пройшла акція ...

    На Дніпропетровщині пройшла акція «Стань помітним у темряві – врятуй своє життя!» З метою розяснення маленьким пішоходам та їх батькам правила поведінки на дорозі в темну пору доби, працівники сектору профілактичної роботи відділу ДАІ з обслуговування міста Кривий Ріг провели ...

    Найголовніше навчити дітей дотримуватися ...

    Найголовніше навчити дітей дотримуватися Правил дорожнього руху і використовувати світловідбиваючі елементи В Управлінні Державтоінспекції Миколаївської області відбулася прес-конференція на тему Стан аварійності за участю, з вини дітей і пішоходів.

Це буде Вам цікаво:

Шановні автомобілісти та дорожники!

Від імені особового складу Державтоінспекції МВС України та від себе особисто щиро вітаю вас з професійним святом!

Наркотики в шафах

Працівники управління боротьби з незаконним обігом наркотиків управління МВС України у Черкаській області отримали оперативну інформацію про те, що в одній із аптек міста Золотоноша незаконно ...

Більше спіть, здоровішими будете

Здоровий сон покращує самопочуття і заряджає енергією, спокійний восьмигодинний сон профілактика цукрового діабету, зайвої ваги і навіть раку.

Пересічний українець має у своєму активі 928 євро, а швейцарець – 207 тисяч євро

Німецька страхова компанія Allianz Global (Мюнхен) опублікувала рейтинг статків громадян найбагатших і найбідніших країн.

Контакти

(044)

   Якщо Ви потребуєте допомоги юриста, кваліфікованого адвоката, чи будь-якої юридичної послуги, зателефонуйте до нас за вищевказаним телефоном; ми зробимо все можливе, щоб Вам допомогти!

   Або, якщо у Вас немає змоги зв'язатись із нами, заповніть форму нижче і ми Вам зателефонуємо:

Наші Послуги

Юридичні консультації
Безкоштовна і на платній основі допомога юристів по Україні
Послуги в суді
Представництво інтересів клієнтів у суді, складання процесуальних документів
Адвокат із карних справ
Допомога адвоката у кримінальних справах, участь у допитах
Послуги сімейного адвоката
Юрист по сімейним питанням надасть повний спектр послуг
Юридична допомога
Консультації від юристів по питанням будь-якої складності
Спадкові справи
Оформлення спадщини, поновлення строків на спадок, спадкування через суд
Реєстрація підприємств
Реєстрація ТОВ, ПП та ліквідація ФОП, послуги для бізнесу
Юридична адреса
Юридичні адреси у всіх районах Києва та у містах області
Адвокат у кримінальній справі
Адвокат надасть послуги із кримінального права за помірну ціну у всіх областях України
Сімейний адвокат
Спадщина, розлучення, розподіл майна, місцепроживання дитини
Автоадвокат
Захист автовласників, допомога юриста та адвоката по ДТП, судові спори зі страховою компанією, відшкодування збитків, послуги автоексперта

Наші Вакансії

Вакансія юриста
Вільні вакансії на посади молодшого юриста та юриста в юридичній компанії

Суди Києва

Голосіївський районний суд
Голосіївський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Дарницкий районний суд
Дарницкий суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Деснянский районний суд
Деснянский суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Дніпровский районний суд
Дніпровский суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Оболонський районний суд
Оболонський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Печерський районний суд
Печерський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Подільський районний суд
Подільський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Святошинський районний суд
Святошинський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Солом'янський районний суд
Солом'янський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Шевченківський районний суд
Шевченківський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
35cb4f48bd529bcedde62c8e21cb9aaa