04.06.2014 Справа № 756/7630/14-а
Унікальний №756/7630/14-ц
Провадження № 2-а/756/347/14
УХВАЛА
04 червня 2014 року суддя Оболонського районного суду м.Києва Маринченко М.М., перевіривши адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва до ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії у сумі 668 грн. 42 коп.,
встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом в порядку адміністративного судочинства з посиланням на норми КАС України, посилаючись на те, що постановою Оболонського районного суду м. Києва від 04 квітня 2011 року зобов'язано Управління здійснити відповідачу перерахунок та виплатити пенсію з 01 листопада 2010 року у поряду, визначеному ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2012 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нову про відмову у задоволенні позову. Вказана постанова надійшла на адресу Управління 18 листопада 2013 року, проте з 23 листопада 2013 року по 31 травня 2014 року відповідачу були здійснені пенсійні виплати без урахування вказаної постанови, внаслідок чого виникла переплата пенсії відповідачу у розмірі 668 грн. 42 коп.
Посилаючись на положення ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, та ст. 1212 ЦК України, відповідно до якої особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно, позивач просить стягнути з відповідача вказану переплату.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
З обґрунтування позовних вимог та характеру спірних правовідносин вбачається, що вони виникли не у зв'язку зі здійсненням позивачем владних управлінських функцій. Спір з приводу стягнення безпідставно сплачених позивачем грошових сум не є публічно-правовим, тому вказаний позов слід розглядати в порядку цивільного судочинства.
Крім того, відповідно до положень ч. 2 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір, інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Вказана позиція підтверджується також тим, що постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 14 лютого 2014 року № 2 з постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» виключено п. 16.2, в якому роз'яснювалося, що право територіальних органів Пенсійного фонду України на звернення до суду з позовами про стягнення надміру виплачених коштів випливає з функцій контролю за витрачанням коштів цього фонду, тобто у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, у зв'язку з чим через публічно-правовий характер спірних відносин вирішення таких спорів належить до юрисдикції адміністративних судів.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного у відкритті провадження у справі слід відмовити.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва до ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії у сумі 668 грн. 42 коп.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Оболонський районний суд м. Києва апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М.Маринченко