КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
та призначення справи до судового розгляду
13 жовтня 2012 року 2а-4829/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом кандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 98 ОСОБА_1докандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 98 ОСОБА_2провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії ВСТАНОВИВ:
13 жовтня 2012 року о 10 годині 55 хвилин кандидат в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 98 ОСОБА_1 (надалі -позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до кандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 98 ОСОБА_2 (надалі -відповідач) про визнання дій відповідача щодо незаконного розміщення агітаційних матеріалів протиправними й такими, що порушують Закон України «Про вибори народних депутатів»та зобов'язання відповідача усунути допущені порушення і припинити дії з неправомірного ведення передвиборчої агітації.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статей 3, 4 та 17 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Даний позов підсудний Київському окружному адміністративному суду та поданий з додержанням вимог статей 104 -106 Кодексу адміністративного судочинства України.
При підготовці справи до судового розгляду суд проводить підготовчі дії, визначені статтею 110 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, приймає рішення про витребування документів та інших матеріалів, вживає заходи щодо невідкладного розгляду і вирішення справи, вирішує інші питання, що необхідні для повного та об'єктивного розгляду справи.
Зважаючи на те, що статтями 172, 175 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено скорочені строки розгляду справ, пов'язаних з оскарженням дій кандидатів у депутати, суд, на підставі статті 38 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне застосувати винятковий засіб надсилання особам, які беруть участь у справі, судових повідомлень -засобами телефонного зв'язку.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 11, 22, 38, 106, 107, 110, 160, 165, 175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Зобов'язати відповідача у разі заперечення проти позову надати суду письмові заперечення та всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при вчиненні дій, з приводу яких подано позов.
3. В порядку підготовки справи до судового розгляду зобов'язати позивача надати суду:
- належним чином завірені копії та оригінали для огляду документів, доданих до позовної заяви;
- докази того, що розміщення агітаційних матеріалів здійснено відповідачем саме на адміністративній будівлі із зазначенням адреси та найменування даної установи.
4. Закінчити підготовче провадження.
5. Призначити справу до судового розгляду на 13 жовтня 2012 року о 18:00. Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
6. Викликати для участі в судовому засіданні сторін (їх представників).
7. Копію ухвали суду разом із витягом про процесуальні права та обов'язки сторін, надіслати сторонам факсом або повідомити їх зміст засобами телефонного зв`язку. Відповідачу надіслати копію адміністративного позову факсимільним повідомленням або повідомити його зміст засобами телефонного зв`язку.
8. Повідомити виборчі комісії вищого рівня про надходження позовної заяви.
9. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя Колеснікова І.С.
І Н Ф О Р М А Ц І Я
про права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі,
встановлені Кодексом адміністративного судочинства України
Відповідно до ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.