ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.11.14р. Справа № 904/8631/14
За позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ВІВАТ", м. Дніпропетровськ
до ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, м. Дніпропетровськ
про розірвання договору оренди земельної ділянки
Суддя: Ніколенко М.О.
Представники:
від позивача: Коляда О.О. - довіреність від 04.09.13;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ВІВАТ" звернулось до господарського суду з позовом до ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЮ МІСЬКОЮ РАДОЮ та ТОВ "ВІВАТ" 31.06.2001, посвідчений 31.07.2001 за реєстровим № 851 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрований в Дніпропетровському міському управлінні земельних ресурсів 31.07.2001 за № 1131.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач фактично припинив використовування земельної ділянки з 04.09.14 - з дати продажу нерухомого майна, яке знаходиться на цій земельній ділянці.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити, надав пояснення по справі, відповів на поставленні питання.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Згідно зі ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку статті 85 ГПК України, у судовому засіданні 26.11.14 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Між позивачем (орендар) та відповідачем (орендодавець) 31.07.01 укладено договір оренди земельної ділянки (Договір оренди), посвідчений 31.07.2001 за реєстровим № 851 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрований в Дніпропетровському міському управлінні земельних ресурсів 31.07.2001 за № 1131. Згідно з цим договором Позивач приймає, а Відповідач передає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,2955 га, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі за кодом 66081032, що знаходиться за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Тополина, 1, строком до 17.05.16. Договір набуває чинності після його державної реєстрації (п.2.2). Цільове призначення земельної ділянки - фактичне розміщення виробничих приміщень (п.4.1).
На зазначеній земельній ділянці знаходиться торговельний комплекс продовольчих та непродовольчих товарів - вбудовано - прибудоване приміщення загальною площею 1383,6 кв.м., ганки естакади, сходи житлового будинку, навіс, огорожі, мостіння, право власності на які перейшло до ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ОТП БАНК" на підставі договору купівлі -продажу нежитлового приміщення № 01 від 04.09.14 (договір купівлі-продажу), посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу Ярмолюк М.М. 04.09.14 за реєстром № 1712, згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.09.14 № 264084,1 номер запису про право власності № 6893872 від 04.09.14.
Таким чином, позивач припинив фактично використовувати земельну ділянку за договором оренди з моменту набуття чинності договором купівлі-продажу нежитлового приміщення. У зв'язку із цим, позивач звернувся до відповідача з пропозицією №25 від 08.09.14 про розірвання договору оренди земельної ділянки, але відповіді так і не отримав.
Відповідно до ч.1 ст.93 ЗК України та статті 1 Закону України "Про оренду землі", право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених законом.
Пунктами "а", "е", частини 1 статті 141 ЗК України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, у тому числі, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на нерухоме майно, яке розташовано на земельній ділянці.
Договір оренди земельної ділянки припиняється у тому числі у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом (частини 1, З статті 31 Закону України "Про оренду землі"). Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено такий спосіб припинення договору оренди землі як його дострокове розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору. Згідно ч. 2 ст. 120 ЗК України, у випадку, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Частиною 1 статті 377 ЦК України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землекористувача.
Так, у п. 1.4 договору купівлі - продажу зазначено, що відповідно до ст.120 ЗК України до покупця з моменту переходу права власності на приміщення переходить право користування вищезазначеними земельними ділянками на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у продавця.
Крім того, ч.ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою статті 652 ЦК України, змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
За таких обставин, вимоги позивача є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 49 ГПК України судовий збір слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 377, 651, 652, Цивільного кодексу України, Законом України "Про оренду землі", статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 31.06.2001 між ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЮ МІСЬКОЮ РАДОЮ (код 26510514) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ВІВАТ" (код 23368027) посвідчений 31.07.2001 за реєстровим № 851 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрований в Дніпропетровському міському управлінні земельних ресурсів 31.07.2001 за № 1131.
Стягнути з ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, код 26510514) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ВІВАТ" (49098, м. Дніпропетровськ, вул. Малиновського, 14-А, код 23368027) судовий збір у сумі 1218,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня підписання повного рішення.
Повне рішення складено 02.12.2014.
Суддя М.О.Ніколенко