Справа № 2025/2-а-9594/11
Номер провадження 2-а/2025/126/2012
Постанова
Іменем України
15.12.2012 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого судді Каращука Т.О. , при секретарі Литвинової Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лозова Харківської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку головного управління МВС України в Харківській області, Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про зобовязання вчинити дії, внести зміни в розрахунок пенсії, сплатити заборгованість по пенсії, відшкодувати на користь позивача моральну (немайнову) шкоду, -
в с т а н о в и в:
14 грудня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просив зобов'язати відповідачів сплати йому недоотриману ним суму пенсійного забезпечення за 2005-5006 роки у сумі 1465 грн. 48 коп., привести в норму до діючого законодавства пенсійну справу ОСОБА_1 у частині розрахунку пенсії до відповідного проценту з 50% на 55%. Стягнути з відповідачів солідарно моральну (немайнову) шкоду в розмірі 1465 грн. 48 коп. Позивач неодноразово уточнював свої позовні вимоги і у позовній заяві від 11 січня 2012 року просив зобов'язати відповідачів сплати йому недоотриману ним суму пенсійного забезпечення у сумі 42552 грн. 62 коп., привести в норму до діючого законодавства пенсійну справу №100/20293 ОСОБА_1 у частині розрахунку пенсії, яка на теперішній час повинна складати 1403 грн. 77 коп. Стягнути з відповідачів солідарно моральну (немайнову) шкоду в розмірі 1465 грн. 48 коп. В обґрунтування позову позивач зазначив, що наказом начальника Головного управління МНС України у Харківській області від 13 жовтня 1997 року № 127 о/с, він був звільнений з органів внутрішніх справ у звязку з виходом на пенсію за станом здоровя. пенсійним відділом при УМВС України в Харківській області йому була призначена пенсія у розмірі 54%, а з січня 2003 року 55% від грошового забезпечення. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1522 від 02 листопада 2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функції призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян»та статті 99 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»з 01 січня 2007 року до органів Пенсійного фонду України передані функції з призначення, перерахунку і виплати пенсій пенсіонерам Міністерства Оборони і МВС України в Харківській області була передана в Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при звірці у 2007 році пенсійних справ, що надійшли з пенсійного відділу при УМВС України в Харківській області, виявили помилку при обчисленні і виплаті позивачу пенсії пенсійним відділом при УМВС України в Харківській області і виплатили йому різницю суми пенсії тільки за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року, а за виплату позивачу різниці недоотриманої ним пенсії за період з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2006 року включно, відповідальність не бере.
На чисельні запити позивача щодо виплати йому недоотриманої пенсії за вказаний період, Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області відмовились виплатити.
У судове засідання 15 лютого 2012 року позивач не зявився, однак надав суду письмову заяву, в якій прохав суд слухати справу за його відсутності, уточнений позов підтримав та прохав його задовольнити.
Представник відповідача Головного управління пенсійного фонду України у судове засідання жодного разу не зявився, однак надіслав на адресу суду свої заперечення проти позову, а також прохав слухати справу за його відсутності. В запереченні позовні вимоги не визнали і прохали в задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю. В обґрунтування своїх заперечень зазначили, що у звязку з передачею функцій та визначенням повноважень Пенсійного фонду України, Міністерство юстиції України листом від 30.03.2007 року №21-46-139 пояснило, що у розумінні Цивільного кодексу України правонаступництво (перехід майна, прав та обовязків) виникає в разі припинення діяльності юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення). Пенсійний фонд України, на який у 2007 році покладено функції щодо призначення перерахунку та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у даному випадку, не є правонаступником Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України та інших відомств. Крім того, до 2007 року кошти на призначення та виплату пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»передбачались у Законах України про Державний бюджет на відповідний рік, зазначеним вище Міністерствам і відомствам, а з 01.01.2007 року кошти на призначення та виплату пенсій передбачені Пенсійному фонду України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функції з призначення (перерахунку) та виплаті пенсій пенсіонерам силових міністерств і відомств передані лише з 01.01.2007 року. При передачі пенсійної справи №100/20293 ОСОБА_1, наданої Головним управлінням МВС України в Харківській області, головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було виявлено помилку при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, а саме, пенсія виплачувалась у розмірі 50% його грошового забезпечення, у той час, як розмір повинен складати 55%. Помилка в розрахунку розміру пенсії була допущена уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України головним управлінням МВС України в Харківській області, яке до 01.01.2007 року здійснювало пенсійне забезпечення ОСОБА_1. Враховуючи, що недоплата пенсії, яку вимагає позивач, була допущена до 01.01.2007 року, головне управління пенсійного фонду України в Харківській області не має законних підстав для її виплати.
Представник відповідача Головного управління МВС України в Харківській області в жодне судове засідання не зявився, однак надав суду свої заперечення, в якому прохав суд в задоволенні позову відмовити з наступних підстав: 13.10.1997 року позивач звільнений зі служби та з жовтня 1997 року отримує пенсію, призначену йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказаною нормою закону не встановлено порядок обчислення пенсії - його визначено Постановою КМУ № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Згідно п.6 вказаної постанови пенсії, які призначаються особам рядового і начальницького складу ОВС України, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим працівникам на день звільнення зі служби. При звільненні позивачу була нарахована та виплачувалась пенсія. З дня звільнення пенсія перераховувалась декілька раз з урахуванням вимог діючого на той час законодавства. При розрахунку пенсії до уваги брались ті види грошового забезпечення, які були встановлені та виплачувались на день звільнення. Відповідно до вимог Постанови КМУ №1294, деякі види грошового забезпечення були підвищені, деякі змінені, а деякі скасовані. Відповідно до розяснення МВС України від 25 лютого 2008 року №3014/ХМ, при нарахуванні пенсії працівникам звільненим з ОВС до 01.01.2008 року та яким призначені пенсії, щомісячні надбавки, доплати, підвищення та премії враховуються в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію. Отже, при розрахунку та встановленні пенсії позивачу в січні 2008 року було всіляко дотримано вимоги діючого законодавства. Позовні вимоги щодо врахування при розрахунку пенсії деяких надбавок та премій, які зазначає позивач, не підлягають задоволенню в звязку з тим, щоці надбавки та доплати були скасовані та станом на початок 2008 року не існували. Таким чином, представник УМВС України в Харківській області вважає , що позовні вимоги заявлені безпідставно та необґрунтовано, а отже, не підлягають задоволенню.
Відповідачем по справі Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління МВС України в Харківській області, не забезпечено явку свого представника у судове засідання, однак в матеріалах справи від них наявна заява, в якій вони прохають суд слухати справу без їх участі.
Відповідачі по справі неодноразово викликались в судові засідання, однак вони жодного разу не забезпечили явку своїх представників та не надали жодного доказу в підтвердження своєї позиції, крім надісланих на адресу суду своїх заперечень.
Суд, вислухавши в минулих судових засіданнях пояснення позивача, ознайомившись із запереченнями представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, вважає адміністративний позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом було встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в ОВС на різних посадах, 13.10.1997 року звільнений з військової служби за п. «б»ст.64 (за станом здоровя) (а.с.№26). Вислуга років на пенсію загальний стаж на час звільнення з органів МВС складала 30 років 04 дні, із них: календарний строк 20 років 01 місяць 23 дні і 09 років 10 місяців 11 днів трудового стажу. (а.с.8-10).
Нарахування та виплату пенсії позивачу здійснювали та здійснюють відповідачі.
Відповідно до ст.1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»судовому розгляду підлягають спори, повязані як з відмовою в проведенні перерахунку пенсії, так і з заниженням її розміру, тощо.
Судом встановлено, що відповідно виписки з пенсійної справи № 100/20293, ОСОБА_1 було призначено основний розмір пенсії 55% грошового забезпечення (а.с.№8).
З долучених до матеріалів справи довідок №382 від 12.05.2009 року та №383 від 12.05.2009 року, вбачається, що в порушення діючого на той момент законодавства, ОСОБА_1 нараховувалась пенсія в розмірі 50%, а не 55% (а.с.№9-10).
Позивач звертався з даним питанням до Пенсійного фонду України, однак у відповіді від 13.08.2009 року за №14471/л-11 йому було відмовлено в перерахунку та виплаті різниці його пенсії за період, який передує 01.01.2007 року, оскільки підстав для виплати різниці за минулий час, коли пенсійні справи були на обліку в органах внутрішніх справ, у них немає(а.с.№11).
При зверненні позивача до Головного управління МВС України в Харківській області, листом від 30.11.2009 року йому було відмовлено в перерахунку та виплаті різниці пенсії та запропоновано звернутись до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, оскільки перерахунком та виплатами пенсій займаються саме органи Пенсійного фонду України (а.с.№12).
Суд вважає безпідставним посилання представників ГУМВС України в Харківській області та Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить перерахувати раніше призначену пенсію у звязку із заниженням її розміру внаслідок невірного нарахування.
Відповідно до розяснень Пленуму Верховного Суду України «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлений Постановою КМУ «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців»за №452 від 06.04.98 р. не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є додатковими видами грошового забезпечення і мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служи і були звільнені з неї вже після їх запровадження.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 55 цього Закону, суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати»№2050-111 від 19 жовтня 2000 року, який набрав чинності з 01 січня 2001 року, відповідачі мають сплатити позивачу втрату частини доходів у звязку з порушенням встановлених строків їх виплати і здійснити компенсацію цих доходів.
Відповідно до п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справи та членам їхніх сімей затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: - відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З огляду на встановлені факти та положення закону суд вважає, що при призначені пенсії позивачу за вислугу років, відповідачі субєкти владних повноважень діяли всупереч приписами діючої норми частини 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Оскільки права позивача порушені, необхідно визнати неправомірними дії відповідача щодо обчислення пенсії позивача, зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.43 ч. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідний оклад за посадою, військове (спеціальне) звання, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині відшкодування моральної шкоди, суд дійшов висновку, що вони підлягають задоволенню з наступних підстав.
Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми.
Отже матеріалами справи підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних страждань, а саме бездіяльністю уповноважених органів владних повноважень, а саме відповідачів по справі. Таким чином, суд стягує з відповідачів у солідарному порядку суму моральної шкоди в розмірі 1465 гривень 48 копійок.
Що стосується річного строку на звернення до суду, то він відраховуєся з 30.11.09 року, тобто з часу отримання позивачем відповіді з ГУМВС України в Харківській області на його запит, а не з дня отримання ним довідки про розмір пенсії та її складову, як це зазначають відповідачі по справі, бо позивач на той момент ще не міг знати, що не зможе вирішити спір у досудовому порядку. Про такі відомості ОСОБА_1 дізнався лише з відповіді на свій запит до МВС України в Харківській області та Пенсійного фонду України з проханням провести перерахунок пенсії, а отримавши негативну відповідь, дізнався про порушення своїх прав. Отже, суд приходить до висновку, що даний строк не був пропущений.
Керуючись ст.ст. 1-1, 43 ч.3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.ст. 6, 9-11, 69-71, 159-163, 167 КАСУ, суд, -
п о с т а н о в и в:
Поновити строк звернення до суду.
Уточнений позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобовязати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області, Головне управління МВС України в Харківській області та Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління МВС України в Харківській області сплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Лозова Харківської області, мешкає за адресою: АДРЕСА_1,недоотриману суму пенсійного забезпечення разом з компенсацією у розмірі 42552 (сорок дві тисячі пятсот пятдесят дві) гривні 62 копійки.
Зобовязати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області привести в норму до діючого законодавства пенсійну справу №100/20293 ОСОБА_1 у частині розрахунку пенсії, яка на теперішній час повинна складати 1403 (одна тисяча чотириста три) гривні 77 копійок.
Стягнути солідарно з Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління МВС України в Харківській області та Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління МВС України в Харківській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Лозова Харківської області, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, моральну (немайнову) шкоду в розмірі 1465 (одна тисяча чотириста шістдесят пять) гривень 48 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з направленням копії скарги до апеляційного суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Т.О.Каращук