Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
21.08.2013 р. № 820/7237/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волкова Л.М.
при секретарі судового засідання - Добровольській М.С.
за участю:
позивач -ОСОБА_1
представника відповідача - Староста В.І.
представника відповідача- Чепурна Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Комітету конкурсних торгів Харківського національного університету внутрішніх справ про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд зобов'язати Комітет конкурсних торгів Харківського національного університету внутрішніх справ внести змін до документації конкурсних торгів із закупівлі Коренеплодів та бульб їстівні з високим умістом крохмалю та інуліну (оголошення № 153283 на веб-порталі "Державні закупівлі"), а саме: виключити з Додатку 1 документації пункти 2, 5-7, 9-10; виключити пункт г) приміток Додатку 1; виключити вимоги надання документів перелічені під заголовком "інші документи" в Додатку 1; виключити пункти 5.1-5.3, 6.1-6.6 Додатку 3.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.08.2013 року було відкрито провадження за вище зазначеним позовом.
В судовому засідання, суд, заслухавши пояснення позивача, представників відповідача, розглянувши матеріали справи, прийшов до висновку про необхідність закриття провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п.1 ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем по справі є Комітет конкурсних торгів Харківського національного університету внутрішніх справ.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та її вимог, то предметом спору є спірні правовідносини між сторонами, що виникли у зв'язку з проведенням торгів щодо закупівлі коренеплодів та бульб їстівних з високим вмістом крохмалю та інуліну на підставі Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Згідно з Законом України "Про здійснення державних закупівель" встановлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів.
Відповідно до ч.1 п.14 ст.1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» комітет з конкурсних торгів - службові (посадові) особи замовника (генерального замовника), призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно з цим Законом.
З дослідженого в судовому засіданні статуту Харківського національного університету внутрішніх справ судом встановлено, що Харківський національний університет внутрішніх справ є державним вищим навчальним закладом четвертого рівня акредитації, який підпорядкований Міністерству внутрішніх справ України і діє відповідно до Сертифіката про акредитацію, виданого 10.07.2009 року (серія РД- № 216868), має право готувати фахівців за такими за такими освітньо-кваліфікованими рівнями: молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» вищий навчальний заклад - освітній, освітньо-науковий заклад, який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійні програми вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність; вищий навчальний заклад державної форми власності - вищий навчальний заклад, заснований державою, що фінансується з державного бюджету і підпорядковується відповідному центральному органу виконавчої влади.
Суд зазначає, що Комітет з конкурсних торгів, Харківський національний університет внутрішніх справ не є суб'єктами владних повноважень в розумінні ст.3 КАС України у спірних правовідносинах, оскільки фактично здійснює повноваження щодо організації та проведення торгів з метою забезпечення власної діяльності, а саме забезпечення курсантів Харківського національного університету внутрішніх справ харчуванням під час навчального процесу.
Таким чином, позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 не пов'язані з оскарженням рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а тому зазначений спір між сторонами не є адміністративним.
Крім того, договір, щодо процедури укладання якого, між сторонами виник спір, не є адміністративним, оскільки юридична природа адміністративного договору полягає в тому, що він є актом застосування норм права, в результаті чого реалізуються функції виконавчої влади. Обов'язковим суб'єктом адміністративних договірних відносин є орган виконавчої влади. Учасники адміністративного договору перебувають не в однаковому стані, адже орган управління зберігає владні повноваження адміністративного характеру. Орган виконавчої влади в адміністративному договорі виступає як суб'єкт публічного права, його статус визначається його компетенцією. Право на укладення адміністративного договору має бути передбачено законодавчо встановленою компетенцією органу виконавчої влади. Процедура укладення адміністративного договору зазвичай законодавчо визначена та певною мірою виключає свободу розсуду. Метою адміністративного договору завжди повинна бути реалізація публічних інтересів. Правом контролювати виконання адміністративних договір наділено органи виконавчої влади.
З досліджених в судовому засіданні документів, судом встановлено, що предметом договору щодо процедури укладання якого виник спір, була закупівля коренеплодів та бульб їстівних для забезпечення харчування курсантів університету під час підготовки фахівців з вищої освіти, тобто здійснення статутної діяльності, не пов'язаною з реалізацією публічних інтересів.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч.5 ст.4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про здійснення державних закупівель".
Таким чином, позивач не позбавлений можливості звернутися до Господарського суду з відповідним позовом в порядку ГПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене та беручи до уваги те, що даний позов не є справою адміністративної юрисдикції, не виникає з адміністративно-управлінських відносин, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про здійснення державних закупівель", Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
1. Провадження у справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Комітету конкурсних торгів Харківського національного університету внутрішніх справ про зобов'язання вчинити певні дії- закрити.
2. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
3. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено 21.08.2013 року
Суддя Волкова Л.М.