• Нашими кліентами вже стали:
    Ми вже не перший рік надаємо юридичні послуги резидентам та нерезидентам України, і за цей час нашими кліентами стали відомі українські та зарубіжні фірми и корпорації, що підтверджує наш професіоналізм.

Про визнання неможливим встановлення підсумків голосування - Київський апеляційний адміністративний суд - Ісаєнко Ю.А.

  1. УХВАЛА

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/7872/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.

Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.

УХВАЛА

Іменем України

07 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;

суддів: Епель О.В., Федотова І.В.,

за участю секретаря: Бащенко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кандидата у депутати до Київської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №9 ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Кандидата у депутати до Київської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №9 ОСОБА_2 до Дарницької районної у м. Києві виборчої комісії, Київської міської виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Дільничні виборчі комісії №№800143, 800144, 800145, 800146, 800147, 800148, 800149, 800160, 800161, 800162, 800163, 800164, 800165, 800166, 800167, 801075, ОСОБА_3, про визнання неможливим встановлення підсумків голосування, визнання протиправним та скасування рішення від 30 травня 2014 року про встановлення підсумків голосування, рішення про результати голосування, визнання необхідності проведення повторних виборів, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду із позовом до Дарницької районної у м. Києві виборчої комісії, Київської міської виборчої комісії, в якому просив суд:

- визнати неможливим встановлення підсумків голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради, яке відбулося 25 травня 2014 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Дарницької районної у м. Києві виборчої комісії від 30 травня 2014 року щодо встановлення підсумків голосування, яке відбулося 25 травня 2014 року в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради;

- визнати протиправним та скасувати рішення Київської міської виборчої комісії «Про результати голосування в одномандатному виборчому окрузі №9»;

- визнати необхідність проведення повторних виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 з виборів депутатів Київської міської ради;

- зобов'язати Київську міську виборчу комісію призначити повторні вибори в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 з виборів депутатів Київської міської ради.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 червня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм статті 202 КАС України, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 червня 2014 року та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.

Інші представники сторін та третіх осіб в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, постановою Київської міської виборчої комісії від 29 квітня 2014 року №458 зареєстровано ОСОБА_2 як кандидата у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 від Київської міської місцевої організації Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» на позачергових виборах Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року.

25 травня 2014 року відбулися позачергові вибори Київського міського голови та депутатів Київської міської ради.

30 травня 2014 року Дарницькою районною в місті Києві виборчою комісією складено протокол про підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 з виборів депутатів Київської міської ради, яким встановлено кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі; загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

01 червня 2014 року Київською міською виборчою комісією складено протокол про результати виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9, яким встановлено, що найбільшу кількість голосів виборців набрав кандидат ОСОБА_3

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час голосування 25 травня 2014 року на зазначених виборчих дільницях було порушено виборче законодавство, що полягало у агітуванні в чергах та під дільничними виборчими комісіями через офіційних спостерігачів кандидата у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 на позачергових виборах Київської міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_3 та інші порушення. Зазначене підтверджується заявами про встановлення порушення виборчого законодавства, а також актами про порушення під час голосування та підрахунку голосів, складеними офіційними спостерігачами від кандидата у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 на позачергових виборах Київської міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2, що містяться в матеріалах справи.

Тому, на думку позивача протиправно складено Дарницькою районною в місті Києві виборчою комісією протокол від 30.05.2014 року про підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 з виборів депутатів Київської міської ради та Київською міською виборчою комісією протокол від 01.06.2014 року про результати виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погоджується колегія суддів, виходив з наступного.

Статтею 71 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. Так, підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування.

Згідно частини другої статті 72 вказаного Закону дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.

В матеріалах справи містяться акти про порушення під час голосування та підрахунку голосів на виборчих дільницях №№800143, 800144, 800145, 800146, 800147, 800148, 800149, 800160, 800161, 800162, 800163, 800164, 800165, 800166, 800167, 801075, пояснення офіційних спостерігачів головам виборчих дільниць до цих актів.

Відповідно до частини першої статті 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону. Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно частини третьої та четвертої статті 86 зазначеного Закону скарга, що стосується порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Проте, як встановлено судом першої інстанції, з будь-якими скаргами на порушення виборчого процесу до дільничних виборчих комісій №800143, 800144, 800145, 800146, 800147, 800148, 800149, 800160, 800161, 800162, 800163, 800164, 800165, 800166, 800167, 801075 позивач у зазначеному законом порядку не звертався.

Також не звертався позивач до Дарницької районної в місті Києві виборчої комісії та Київської міської виборчої комісії зі скаргами на дії (бездіяльність) відповідних виборчих комісій під час голосування та встановлення підсумків голосування.

Відповідно до частини восьмої статті 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Проте, позивач не звернувся у дводенний строк до суду щодо оскарження дій, бездіяльності або рішення дільничних виборчих комісій, що на його думку мали місце під час голосування - 25 травня 2014 року та під час підрахунку голосів.

При цьому, на думку колегії суддів, кандидат у депутати, його довірена особа, та інші особи, виборчі права або охоронювані законом інтереси яких щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, повинні чітко дотримуватися порядку оскарження таких рішень, дій чи бездіяльності, що буде виключати можливість зі сторони таких осіб зловживати таким правом та буде сприяти стабільності.

Статтею 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено порядок встановлення підсумків голосування.

Протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії (частина перша статті).

Згідно частини четвертої вказаної статті у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений». Під час розгляду цього питання дільничною, територіальною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, доставлені до територіальної виборчої комісії, зберігаються в територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті приймала такі документи.

Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної, територіальної виборчої комісії, про зобов'язання дільничної, територіальної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» із зазначенням підстав прийняття оформлюється у вигляді рішення територіальної виборчої комісії та невідкладно вивішується для загального ознайомлення і потім транспортується до територіальної виборчої комісії, яка встановлюватиме результати відповідних виборів, разом з іншою виборчою документацією.

Дільнична, територіальна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону (частина п'ята).

Згідно частини шостої статті 75 Закону за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Відповідно до частини сьомої вказаної статті Закону у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Враховуючи, що позовні вимоги ґрунтуються на порушеннях, які на думку позивача мали місце під час голосування та підрахунку голосів, та які не були оскаржені у встановлений законодавством строк та порядку до дільничних виборчих комісій, виборчої комісії вищого рівня або до суду, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що позивачем не доведено наявність обставин, які б підтверджували протиправність рішення Дарницької районної у м. Києві виборчої комісії від 30 травня 2014 року щодо встановлення підсумків голосування, яке відбулось 25 травня 2014 року в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №9 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради та рішення Київської міської виборчої комісії про результати голосування в одномандатному виборчому окрузі №9.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.

Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 160, 172, 177, 198, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Кандидата у депутати до Київської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №9 ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 червня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та є остаточною.

Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко

Суддя: О.В. Епель

Суддя: І.В. Федотов

Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.

Судді: Епель О.В.

Федотов І.В.

Рейтинг: 4.8/5, базується на 12 голосах.
Юридичні новини
    В МВФ призвали Украину повысить ...

    В МВФ призвали Украину повысить тарифы в нефтегазовом секторе Украине следует повысить тарифы в нефтегазовом секторе. Об этом на Международном инвестиционном форуме в Киеве заявил постоянный представитель МВФ на Украине Жером Ваше.

    На Дніпропетровщині пройшла акція ...

    На Дніпропетровщині пройшла акція «Стань помітним у темряві – врятуй своє життя!» З метою розяснення маленьким пішоходам та їх батькам правила поведінки на дорозі в темну пору доби, працівники сектору профілактичної роботи відділу ДАІ з обслуговування міста Кривий Ріг провели ...

    Найголовніше навчити дітей дотримуватися ...

    Найголовніше навчити дітей дотримуватися Правил дорожнього руху і використовувати світловідбиваючі елементи В Управлінні Державтоінспекції Миколаївської області відбулася прес-конференція на тему Стан аварійності за участю, з вини дітей і пішоходів.

Це буде Вам цікаво:

Прохолода та опади відступають

Протягом цього тижня, до 29 липня, на території України пануватиме спекотна та суха погода. Про це під час брифінгу повідомив директор Українського гідрометеорологічного центру Міністерства ...

Адвокатов хотят одеть в мантии, пока добровольно

Комитет Верховного Совета Украины по вопросам верховенства права и правосудия на своем заседании 17 апреля 2013 года рассмотрел проект закона №1115 «О внесении изменений в некоторые законодательные ...

Про внесення змін до пункту 17 Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян органами праці та соціального захисту населення, Кабінет Міністрів України

Про внесення змін до пункту 17 Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян органами праці та соціального захисту населення

Контакти

(044)

   Якщо Ви потребуєте допомоги юриста, кваліфікованого адвоката, чи будь-якої юридичної послуги, зателефонуйте до нас за вищевказаним телефоном; ми зробимо все можливе, щоб Вам допомогти!

   Або, якщо у Вас немає змоги зв'язатись із нами, заповніть форму нижче і ми Вам зателефонуємо:

Наші Послуги

Юридичні консультації
Безкоштовна і на платній основі допомога юристів по Україні
Послуги в суді
Представництво інтересів клієнтів у суді, складання процесуальних документів
Адвокат із карних справ
Допомога адвоката у кримінальних справах, участь у допитах
Послуги сімейного адвоката
Юрист по сімейним питанням надасть повний спектр послуг
Юридична допомога
Консультації від юристів по питанням будь-якої складності
Спадкові справи
Оформлення спадщини, поновлення строків на спадок, спадкування через суд
Реєстрація підприємств
Реєстрація ТОВ, ПП та ліквідація ФОП, послуги для бізнесу
Юридична адреса
Юридичні адреси у всіх районах Києва та у містах області
Адвокат у кримінальній справі
Адвокат надасть послуги із кримінального права за помірну ціну у всіх областях України
Сімейний адвокат
Спадщина, розлучення, розподіл майна, місцепроживання дитини
Автоадвокат
Захист автовласників, допомога юриста та адвоката по ДТП, судові спори зі страховою компанією, відшкодування збитків, послуги автоексперта

Наші Вакансії

Вакансія юриста
Вільні вакансії на посади молодшого юриста та юриста в юридичній компанії

Суди Києва

Голосіївський районний суд
Голосіївський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Дарницкий районний суд
Дарницкий суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Деснянский районний суд
Деснянский суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Дніпровский районний суд
Дніпровский суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Оболонський районний суд
Оболонський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Печерський районний суд
Печерський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Подільський районний суд
Подільський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Святошинський районний суд
Святошинський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Солом'янський районний суд
Солом'янський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
Шевченківський районний суд
Шевченківський суд, м.Київ: новини, адреса, реквізити тощо.
35cb4f48bd529bcedde62c8e21cb9aaa