Справа № 106/1942/14-ц
Провадження № 6/106/205/2014
УХВАЛА
14 березня 2014 року Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим
у складі:
головуючого - судді Ружицької Т.В.
за участю секретаря - Куртусманової Д.Б. розглянувши подання Відділу Державної виконавчої служби Євпаторійського міського управління юстиції про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за територію України,
В С Т А Н О В И В :
До Євпаторійського міського суду звернувся державний виконавець, за погодженням начальника Відділу Державної виконавчої служби Євпаторійського міського управління юстиції, з поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду ОСОБА_1 за територію України, до виконання ним своїх зобов'язань. Подання обґрунтовано тим, що у Відділі Державної виконавчої служби знаходиться виконавчий лист № 2/117/1358/2012, що виданий Сакським міськрайонним судом АР Крим 22 серпня 2012 року про стягнення з боржника - ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 700 грн., щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.
В судове засідання представник Відділу Державної виконавчої служби та стягувач не з'явилися, про день і час розгляду подання сповіщені належним чином. Представник Відділу Державної виконавчої служби просив розглянути подання у його відсутність.
Відповідно до ч.2 ст. 377-1 ЦПК України суд вирішує питання без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб, та відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, без фіксування технічними засобами.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що подання не підлягає задоволенню по наступних підставах.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі виконавчого листа №2/117/1358/2012, що виданий Сакським міськрайонним судом АР Крим 22 серпня 2012, з боржника - ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 підлягають стягненню аліменти на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 700 грн., щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.
Виконавче провадження відкрито 26 листопада 2012року.
Відповідно до п. 18 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.
Згідно ст.33 Конституції України кожному, хто на законних підставах знаходиться на території України, гарантується право вільно залишати її територію, за виключенням обмежень, що встановлюються законом.
Згідно п. 5 ч. 1, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду і в'їзду в Україну громадян України», громадянинові, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадках, якщо він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов'язань. При цьому паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено у випадках, передбачених пунктами 1-9 частини першої цієї статті, або в разі використання паспорта для вчинення злочину, або виявлення у ньому підробки, а також у випадках припинення громадянства України. Тимчасове затримання або вилучення паспорта у таких випадках здійснюється судом, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами та консульською службою України.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
До подання додаються копії виконавчого документу, постанови про відкриття виконавчого провадження, а також інші документи виконавчого провадження, які, на думку державного виконавця, підтверджують ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, відомості про характер та розмір невиконаних зобов'язань боржником.
Ухилення боржника від виконання своїх зобов'язань є оціночним поняттям.
Так, законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявності факту невиконання зобов'язань, а за ухилення від їх виконання.
Проте, державним виконавцем не надано доказів про ухилення боржника від виконання своїх зобов'язань, а також про його намір виїхати за межі території України.
Таким чином, суд позбавлений можливості обмежити конституційне право особи на вільне пересування, тому підстав для задоволення подання державного виконавця не вбачається.
На підставі ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.18 ч.3 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст. ст. 208, 209, 210, 293, 377-1 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні подання Відділу державної виконавчої служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим про тимчасове обмеження виїзду ОСОБА_1 за територію України до виконання ним своїх зобов'язань в Україні - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні можуть подати апеляційну скаргу протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Т.В.Ружицька